Ceny bytů v Brně v roce 2015

 

Rok 2015 je specifický významným zvýšením cen bytů. Ceny bytů v Brně za rok 2015 výrazně rostly, a to postupně po celý rok 2015. Zatímco posledních 5 let se ceny pohybovaly spíše na nižší hranici a klienti požadovali při prohlídkách další slevy, od počátku roku 2015 se ceny bytů zvyšovaly. K nejmarkatnějšímu zvýšení cen došlo u nejmenších bytů 1+kk a 1+1 ty rostly v Brně průměrně o 10-15% za rok. Ceny bytů 2+kk nebo 2+1 jen o něco méně. Ceny bytů 3+kk a 3+1 a větších pak rostly v Brně v roce 2015 přibližně o 10%.

Pro trh s byty v Brně v roce 2015 byl charakteristická výrazně vyšší poptávka po bytech nad její nabídkou. Příčiny pro to jsou dvě. Brno je studentské město a zároveň se v poslední době do Brna ještě více stěhují kvalifikovaní zaměstnanci ze zahraničních firem, které mají na území města své pobočky. Druhým faktorem je velmi nízká cena hypoték, která podporuje poptávku po bytech. Klienti nechtějí platit pronájem. Výše splátek hypotéky + náklady na bydlení jsou téměř ve stejné výši jako ceny za pronájem. Takže hodně lidí upřednostní koupi vlastního bytu. Na druhou stranu se utlumuje nabídku bytů. Lidé, kteří si kupují větší byty nebo domy, tak místo toho, aby své dosavadní menší byty v Brně, ve kterých doposud bydlí, prodávali, tak si tyto byty nechávají a pronajímají.

Hypotéky jsou nízké a na koupi nového bytu, nebo domu si vezmou zkrátka vyšší hypotéku. K tomu všemu můžeme přičíst nestabilitu finančních a bankovních trhů, které má plno lidí v paměti. Zároveň česká ekonomika dle posledních prognóz ČNB má růst v roce 2015 o nebývalých 4,7%. Výsledkem je, že v Brně byl v roce 2015 výrazný nepoměr mezi nabídkou (nízká) a poptávkou (vysoká) po bytech. Růst cen byl rovněž odlišný v různých částech Brna. Dalším zajímavou charakteristikou je, že ceny bytů v panelových bytech rostly více než v cihlových a rozdíl v cenách mezi „cihlou“ a „panelem“ se tak v Brně v roce 2015 zmenšil. To je porovnání stávající zástavby.

Dále jsou zde nové projekty a nová výstavba bytů. Zde investují zejména větší investoři, kteří mají k dispozici více finančních prostředků, které chtějí uložit – ideální zhodnocení peněz je v nemovitostech. Návratnost formou pronájmu sice není vždy úplně výhodná, ale na druhé straně nemovitost má vždy svoji hodnotu. Takže při výstavbě nových bytů je hned větším investorům vyprodáno cca 2/3 kapacity a další, už jen 1/3 zbude na trh poptávajících. Což kupující vnímají a rozhodování při koupi je rychlejší, než když je nabídka široká a mají možnost přemýšlet a vybírat.

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =
Server Brno Reality je serverem zaměřený na reality v Brně a okolí provozovaný realitní makléřkou Marcelou Zedníčkovou. Obsahuje nabídky realit k prodeji a pronájmu a aktuální články a informace o trhu realit...

Pokračovat

Podrobnější vyhledáváníProdej nemovitosti

Vložte nemovitost - pro majitele inzerce zdarma

Hledám nemovitost: inzerce pro soukr.os.zdarma


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Poděkování klienta, prodej nemovitosti, Kobeřice u Brna - From: Ondřej A. Sent: Monday, August 29, 2016 2:41 PM To: Marcela Zedníčková ; veselsky@nejlepsibydleni.cz Subject: Poděkování   Dobrý den,   chtěl bych touto cestou poděkovat za...

Starší články:

Kam dál:

  • Nabídka nemovitostí realitní společnosti Nejlepší bydlení realitní společnost, s.r.o: Brno Reality
  • podrobnější vyhledávání Byty Brno prodej, pronájem, podnájem, spolubydlení, státní
  • nabídka nemovitostí plzeňské pobočky: Reality Plzeň
  • detailní hledání bytů k prodeji, nebo pronájmu, ev. státní či podnájem a spolubydlení na Byty Plzeň
  • celostátní nabídka a katalog: Byty na prodej
  • celostátní prodej, pronájem nemovitostí na Reality.name
  • Hledáte-li báječnou dovolenou v tuzemsku, navštivte katalog chaty a chalupy k pronajmutí.
  • krátkodobý i dlouhodobý Pronájem bytů
  • online Pojištění nemovitosti, nejlevnější cena a kalkulačka
Sjednejte si pojištění on-line s bonusy a výhodami: pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění domácnosti,