Ceny rodinných domů v Brně v roce 2015

 

Na rozdíl od bytů v Brně není na trhu s domy v Brně a jeho okolí tak extrémně vysoká poptávka, takže růst cen domů v roce 2015 nebyl takový vysoký, jako byl u bytů.

Vzhledem k tomu, že v Brně zcela chybí pozemky, které by si lidé koupili a na kterých by stavěli, využívají koupi menších a levnějších domů v Brně a tím nahrazují část trhu s pozemky, což částečně zvyšuje poptávku po domech a je stimulem pro růst cen.

Dalším velkým motivem pro koupi domů jsou stejně jako u bytů nízké sazby hypotečních úvěrů, kdy si více lidí může dovolit vyšší úvěr. Stejným směrem podporuje poptávku po domech v Brně růst ekonomiky (nejnovější predikce pro ČNB je 4,7 % růstu HDP za rok 2015) a pozitivní očekávání lidí do budoucna, co se týče růstu ekonomiky, potažmo jejich životní úrovně. Další neméně důležitá skutečnost, že lidé, kteří se stěhují z domů (do menšího, do ciziny, do jiného města atp) nebo získali domy v dědictví atp., tak nemají tendenci domy pronajímat (na rozdíl od trhu s byty v Brně) a tedy dům dají do prodeje.

První dva aspekty podporují poptávku a růst cen, třetí aspekt podporuje nabídku domů a tím ovlivňuje cenu domů směrem dolů.

V současné době mají v Brně a jeho okolí větší sílu první dva aspekty a tak ceny domů v Brně a v jeho okolí v roce 2015 rostly. Ceny domů rostly v průměru mezi 5-10% za celý rok 2015.

K tomuto je potřeba dodat, že se jedná o průměrný růst, který ale u různých lokalit v Brně nebo mimo Brno byl odlišný. Ceny domů rostly více v pro klienty zajímavějších lokalitách Brna – jako je např. Komín, Kr. Pole, Žabovřesky, Řečkovice. Menší růst jsme zaznamenali v jižních částech Brna. Stejně tak mimo Brno rostly tradičně nejvíce ceny v blízkosti Brna, na sever od Brna a pak např. V Kuřimi, Tišnově. Naopak, čím dále od Brna, tím ceny domů rostly méně. Ceny domů ve vyhledávanějších lokalitách Brna a po rekonstrukci a bez problémů (hluk, doprava, sousedé, budoucí výstavba atp.) pak rostly nejrychleji a někdy i trochu více - prostě měly ty parametry za které si klienti rádi připlatí.

Často se setkávám s tím, že se mi klienti stěžují, že zejména ceny starších domů k rekonstrukci v lepších lokalitách jsou předražené. Jejich nabídková cena vzrostla rovněž výrazně, ale zároveň nejsou za tyto ceny prodejné, což se dá dokladovat na mnoha obdobných domech v Brně, které jsou ležáky, v nabídce pak často i déle než rok.

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =
Server Brno Reality je serverem zaměřený na reality v Brně a okolí provozovaný realitní makléřkou Marcelou Zedníčkovou. Obsahuje nabídky realit k prodeji a pronájmu a aktuální články a informace o trhu realit...

Pokračovat

Podrobnější vyhledáváníProdej nemovitosti

Vložte nemovitost - pro majitele inzerce zdarma

Hledám nemovitost: inzerce pro soukr.os.zdarma


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Poděkování klienta, prodej nemovitosti, Kobeřice u Brna - From: Ondřej A. Sent: Monday, August 29, 2016 2:41 PM To: Marcela Zedníčková ; veselsky@nejlepsibydleni.cz Subject: Poděkování   Dobrý den,   chtěl bych touto cestou poděkovat za...

Starší články:

Kam dál:

  • Nabídka nemovitostí realitní společnosti Nejlepší bydlení realitní společnost, s.r.o: Brno Reality
  • podrobnější vyhledávání Byty Brno prodej, pronájem, podnájem, spolubydlení, státní
  • nabídka nemovitostí plzeňské pobočky: Reality Plzeň
  • detailní hledání bytů k prodeji, nebo pronájmu, ev. státní či podnájem a spolubydlení na Byty Plzeň
  • celostátní nabídka a katalog: Byty na prodej
  • celostátní prodej, pronájem nemovitostí na Reality.name
  • Hledáte-li báječnou dovolenou v tuzemsku, navštivte katalog chaty a chalupy k pronajmutí.
  • krátkodobý i dlouhodobý Pronájem bytů
  • online Pojištění nemovitosti, nejlevnější cena a kalkulačka
Sjednejte si pojištění on-line s bonusy a výhodami: pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění domácnosti,