Vlastní bydlení je jistota střechy nad hlavou a dobře uložených peněz. Pokud nákup nemovitosti může klient realizovat, vyvstává otázka, jaké bydlení vlastně pořídit. Klienti v souvislosti s nákupem nového bytu řeší jeho dispozici, velikost, lokalitu apod. To jsou body, ve kterých má klient většinou celkem jasno. Složitější rozhodování nastává s volbou druhu vlastnictví a následného financování. Zda je lepší koupit byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nelze jednoznačně určit. S klienty proto individuálně probíráme jejich představy, možnosti financování a na jejich základě doporučujeme tu správnou variantu.
Byty v osobním vlastnictví mají ve většině případů vyšší pořizovací cenu. Kupujícímu většinou nestačí pouze vlastní finanční prostředky a bývá nutné je doplnit hypotečním úvěrem. Ten banky poskytnou na byt v osobním vlastnictví, který majitel může dát do zástavy. Družstevním bytem ručit nelze. Zde jsou dvě možnosti – buď dát do zástavy jinou nemovitost, nebo využít předhypoteční úvěr pokud bude byt převeden do osobního vlastnictví nejpozději do jednoho roku po prodeji. S bytem v osobním vlastnictví může jeho majitel volně nakládat. Může ho pronajímat, případně rekonstruovat, nebo zřídit věcné břemeno užívání. U družstevního bytu musí v některých těchto případech žádat družstvo o povolení. "Souhlas družstva ovšem nemusí vždy získat. V případě koupě bytu na investici, kdy chce majitel byt dále pronajímat, je lepší nákup do osobního vlastnictví.
Na cenu nemovitosti má vliv také daň, která je s převodem nemovitostí spojena. V případě družstevního bytu nejde z právního hlediska o klasický nákup nemovitosti , ale o převod členských práv. Nový majitel proto nemusí, na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví, státu odvádět daň z nabytí nemovitých věcí, která činí 4 % z nabývací hodnoty nemovitosti. Při převodu družstevního podílu se platí pouze poplatek za převod ve výši určeném jednotlivými družstvy. Současně by si měl klient ověřit, zda se na družstevní byt nevztahuje ještě nesplacená anuita. K převodu družstevního bytu dochází dnem potvrzení dohody o převodu členských práv a povinností předsedou a místopředsedou příslušného družstva. Proces koupě bytu v osobním vlastnictí je vzhledem k většímu množství dokumentů a lhůtám zápisu do katastru obvykle delší než převod družstevního podílu.Majitel družstevního bytu nemá takové pravomoci jako majitel bytu v osobním vlastnictví. Byt totiž patří družstvu. Takže má klient jen právo užívat družstevní podíl. V určitých případech může být člen družstva vyloučen a za byt obdrží pouze tzv. vypořádávací podíl, který často neodpovídá tržní hodnotě bytu. V bytových domech fungují bytová družstva a společenství vlastníků velmi podobně. V čele stojí představenstvo nebo výbor, v obou případech se zřizují kontrolní komise. Rozhodování probíhá formou hlasování na členských schůzích nebo shromážděních vlastníků.
Poděkování klienta, prodej nemovitosti, Kobeřice u Brna - From: Ondřej A. Sent: Monday, August 29, 2016 2:41 PM To: Marcela Zedníčková ; veselsky@nejlepsibydleni.cz Subject: Poděkování Dobrý den, chtěl bych touto cestou poděkovat za...
Starší články: